امروز چهارشنبه, 28 شهریور 1397 - Wed 09 19 2018

منو

اعلام ویژه ها

گشایش دو مسیر بر روی دیواره تاوه سیاه، گردنه بیژن

گشایش دو مسیر بر روی دیواره تاوه سیاه، گردنه بیژن

شهرستان سی سخت، استان کهگیلویه و بویراحمد

شروع مسیر پاکوب قلل سیچانی و حوض دال دنا

 

با اتمام پروژه گشایش دیواره برد آتش در منطقه دنا، تیم ما تصمیم به گشایش دو مسیر روی دیواره تاوه سیاه گرفت. پروژه "برد آتش" که طی سه روز تلاش با موفقیت به اتمام رسیده بود انرژی مضاعفی را در دل تیم بوجود آورد، به گونه ای که حال و هوای دنا با سروهای دیواره ماندن را رقم زد...

روز دوشنبه 30 مرداد 96 اولین مسیر، همزمان با فعالیت کل تیم روی مسیرهای از قبل گشایش شده گشایش شد. دیواره تاوه سیاه سمت چپ مسیر پاکوب قلل سیچانی و حوض دال می باشد، با پیمایش حدود 15 دقیقه از پارکینگ ماشینها تا ابتدای دیواره. همچنین طی سالهای گذشته دو مسیر Trad با نامهای "دانهیل" به طول 40 متر با درجه سختی 5.10b و "ریواس" به طول 47 متر با درجه سختی 5.10c توسط تیم ما و یک مسیر اسپورت با نام "مهتاب" به طول 40 متر با درجه سختی 5.10b توسط استاد حق بین روی این دیواره زیبا گشایش شده است. ارتفاع پای دیواره از سطح دریا 3100 متر می باشد که تمرین سنگنوردی و ابزارگزاری ایمن را برای علاقمندان به این رشته بوجود می آورد.

مسیر گشایش شده آن روز با نام "سرخرگ" مسیری ترکیبی به طول 45 متر با درجه سختی A3 5.10c می باشد که 15 متر ابتدای آن مصنوعی و 30 متر مابقی به صورت Trad قابل صعود است. مسیر در طول اول دارای سه میانی ثابت رول بلت و کارگاه ترکیبی (بلوکه و رول بلت) است، و در طول دوم هیچ میانی ثابتی به دلیل یک دست بودن شکاف جهت ابزارگزاری وجود ندارد. در انتها نیز کارگاه زنجیر ایمن با حلقه فرود دایر شده است. نام مسیر به دلیل گلسنگ های قرمز دو طرف شکاف همچون رگ حیاتی تاوه سیاه تداعی کننده شریان دنا بود برای ما.

روز سه شنبه 31 مرداد 96 مسیری دیگر در ابتدایی ترین شکاف دیواره تاوه سیاه گشایش و رول کوبی شد. مسیری با نام "نردبان" به طول 50 متر به درجه سختی 5.11a,5.10b که به منظور صعود و فرود مرحله ای و همچنین ایجاد شرایط ایمن برای ابزارگزاری و صعود های میکس در زمستان طراحی شد، چراکه مسیر دارای شکاف کاملا یک دستی بوده که علاوه بر داشتن تعداد 23 میانی ثابت رول بلت در طول مسیر، صعود کننده میتواند تمرین ابزارگزاری را در شرایط ایمن نیز داشته باشد. مسیر نردبان دارای دو طول صعود با کارگاه های ایمن زنجیر و حلقه فرود می باشد.

 

نفرات گشایشگر مسیر سرخرگ:

امیرحسین عادل، سیاوش معماری، هادی آقایی و فریده اسماعیلی

نفرات گشایشگر مسیر نردبان:

امیرحسین عادل و ساره حسینی

تهیه گزارش: امیرحسین عادل

 

 

 

کلیه حقوق محفوظ است. |   طراحی و اجرا پورتال :شرکت جوان پرداز